Valutu hambaravi - Kliinik32

Valutu hambaravi

Valutu hambaravi

Sõbralik ravimeeskond ja rahulik keskkond on eelduseks raviprotseduuri mugavaks läbiviimiseks. Patsientide hirm ebameeldiva valu ees tekitab ärevustunnet, mida on võimalik kaasaegses hambaravis erinevatel viisidel siiski vähendada. Kliinik 32 teeb kõik selleks, et leevendada patsientide hirme ja pakkuda valutut hambaravi.

Tuimastusgeel

Tuimastusgeel on mugav ja hea lahendus nendele patsientidele, kes kardavad süstlatorget või peavad seda ebamugavaks. Tuimastusgeel kantakse limaskestale ja selle toime tulemusena on limaskesta tundlikkus süstitorke tegemise ajaks vähenenud.

Tuimastusgeeli toimeaine on lidokaiin ning see sobib kõigile patsientidele, kellel pole meditsiinilisi vastunäidustusi ka tavalise tuimastava süsti suhtes.

Tuimastussüst

Tuimastussüst ei kujuta endast harilikult mingit ohtu tervisele. Tuimastussüst sisaldab anesteetikumi, millele on lisatud väga väikeses koguses (1:100 000 – 1:200 000) veresooni ahendavat ainet (nt. adrenaliini). Selle eesmärk on ahendada veresooni, et anesteetikum mõjuks võimalikult lokaalselt (st. mööda ahenenud veresooni ei haju tuimastusvahend organismi) piisavas kontsentratsioonis ja piisavalt kaua ning ahenenud veresooned vähendavad kirurgiliste protseduuride puhul haava veritsust.

Kui tegu on südamehaigusi põdeva inimesega, tehakse selline tuimastussüst, mis sisaldab vähem adrenaliini. Üldiselt on aga adrenaliini kogus lahuses nii väike, et see ei tohiks vaevusi tekitada isegi südamehaigel. Lisaks toimeainetele on süstelahuses säilitusaineid. Üliväike tõenäosus on, et patsiendil võib olla mõne vastu neist allergia, aga see võimalus on sisuliselt olematu. Tänapäeval kasutame hambaravis tavaliselt artikaiini baasil tuimastuslahuseid, selle toimeaine või adrenaliini suhtes tundlikele patsientidele pakume alternatiivina mepivakaiini baasil tuimastuslahuseid.

Rahustav tablett

Rahustavad tabletid ehk suukaudselt manustatavad rahustid on olnud hambaravis kasutusel pikka aega. Need on mõeldud eelkõige patsientidele, kelle muudab mõte tuimastavast süstist ärevaks ja kes sellest hirmust üle ei saa. Tablett toimib kiiresti ning sobib ka kergemate somaatiliste haigustega patsiendile. Ravimi toime on lühiajaline, kuid siiski on selle esmakordsel tarbimisel vajalik saatja olemasolu peale raviprotseduuri.

Hambaravi sedatsioon

Sedatsiooni puhul toimub patsiendi rahustamine ja kerge une tekitamine ravimitega, mis muudab patsiendi emotsionaalselt ja füüsiliselt lõdvestunuks ning rahulikuks. Samas on patsient sedavõrd ärkvel, et suudab rääkida, liigutada ja täita hambaarsti korraldusi ning säilivad kõik elutähtsad refleksid. Hambaravi sedatsiooni puhul süstib spetsiaalse erialase väljaõppe saanud anestesioloog patsiendi veeni rahustit, mille mõju ei ole väga tugev ja mille tulemusel tunneb enamik patsiente lõdvestumist ja rahulolu. Kliinik 32-s kasutame rahustina midasolaami lahust.

Sedatsiooni järgselt taastub patsient ärkamistoas ja lubatakse koju, kui ta on täiesti ärkvel, valuvaba, tal ei ole iiveldust ning talle on saatja järele tulnud. Peale sedatsiooni võib veel ööpäeva jooksul tunda kerget nõrkust või uimasust, seepärast on soovitav, et kuni järgmise hommikuni oleks patsiendiga keegi täiskasvanud lähedane.

Sedatsiooni ei tehta rasedatele, vastunäidustatud on ka mõned närvi- ja lihashaigused ning allergia sedatsiooniks kasutatavate ravimite suhtes. Patsient ei tohi põdeda palavikuga kulgevaid või hingamisteede nakkushaiguseid.

Patsiendi ohutuse tagamiseks ei tohi süüa neli tundi enne sedatsiooni, vedelikku ei tohi juua kaks tundi enne protseduuri algust. Juhul, kui sedatsioonis ravi ajal ilmneb komplikatsioone ja ravi jätkamine on raskendatud, siis ravitegevus katkestatakse. Hambaravi sedatsioon on üldiselt ohutu ja sellest taastutakse kiiresti.

Kliinik 32-s viib hambaravi sedatsiooni läbi anestesioloog.

hambaravi narkoosis

Hambaravi narkoosis

Üldanesteesia ajal viibib patsient kunstlikus unetaolises seisundis, teadvus ja valutundlikkus on kogu kehas välja lülitatud. Kliinik 32 hambaravikirurgia kabinetis on narkoosiaparaat koos integreeritava anesteesiamonitoriga, mille sarnaseid kasutatakse Eesti suurhaiglates üldmeditsiiniliste lõikuste läbiviimiseks. Patsiendi eest kannavad hoolt anestesioloog ja anesteesiaõde ning pärast operatsiooni saab patsient mugavalt toibuda spetsiaalses ärkamistoas. Hambaravi narkoosis sobib keerulisemate ravijuhtumite kirurgiliseks lahendamiseks ja soovi korral saavad seda kasutada ka need patsiendid, kellel on hirm hambaravi protseduuride ees. Enamasti suudame vähendada patsientide hirmu ja ebamugavust, kasutades teisi valutu hambaravi võtteid.

Üldanesteesia korral tuleb teada väga täpselt patsiendi üldist meditsiinilist tausta. Oluline on, et narkoosis hambaravile tulles ei põeks patsient palavikuga haiguseid ega muid hingamisteede infektsioone. Patsient peab olema söömata ja joomata vähemalt kuus tundi enne protseduuri. Jätkata võib igapäevaste ettenähtud ravimite võtmist, kui just pole kokku lepitud teisiti. Kokku tuleb leppida mõne lähedasega, kes peale raviprotseduuri järele tuleb ning patsiendi koju viib.

Narkoosis ravi pakume patsientidele alates 3-ndast eluaastast.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru