Hammas

Kuidas esmaabi saada?

Ootamatuid hambamuresid võib ette tulla igaühel – kas hakkab hammas valutama, tuleb implantaadikroon lahti, läheb hambaprotees katki, õnnetusest tekib trauma või juhtub midagi muud, mis vajab kiiret reageerimist.

Esmaabivisiidi kinnitamiseks helistage palun kliinikusse numbril 6 32 32 32. Töövälistel aegadel jätke palun oma nimi, telefoninumber ja mure kirjeldus automaatvastajale ning meie administraatorid võtavad teiega järgmise tööpäeva hommikul ühendust.

Kuidas kodus hambavalule leevendust saada?

Hambavalule võib leida ajutist leevendust valuvaigistitest nagu ibuprofeen ja paratsetamool. Vältige valuvaigisti panemist igemele ja hamba liigset ärritamist. Jälgige kindlasti, et te ei ületaks päevast soovitavat annust, mis on märgitud ravimi pakendil või infokirjas.

Kindlasti ei tohi teha soojasid kompresse, sest selle tulemusena võib põletik muutuda ulatuslikumaks. Trauma korral võite tursetel hoida jahedat. Külmakompresside tegemisel on mõistlik kasutada kompressi ja naha vahel rätikut, et vältida näonaha külmakahjustusi. Leevendust võib tuua ka jahedate mittealkohoolsete jookide tarbimine.

Samuti võib aidata, kui sätite magamise ajaks peaaluse kõrgemaks – kõrgem peaalune vähendab põletikulise vedeliku kogunemist pea piirkonda ja turse tekkimist.

Murdunud hamba, proteeside või breketite korral võiks murdunud tükid säilitada ja hambaarsti juurde kaasa võtta.

Millal tulla esimest korda lapsega hambaarstile visiidile?

Oluline on alustada lapsega hambaarsti juures käimist juba esimeste hammaste tulekul. See võimaldab koheselt sekkuda juba väiksemate hambamurede ilmnemisel ning samuti aitab kujundada lapses tervislikku hambahoolduskäitumist edasiseks eluks.

Mis teenus täpsemalt on hammaste sügavpuhastus?

Hammaste tervis ja puhtus on oluline igaühele. Seetõttu soovitame lisaks regulaarsele iga-aastasele hammaste kontrollile hoolitseda kogu suuõõne eest hammaste sügavpuhastuses.

Hammaste sügavpuhastus on hea lahendus kõigile, kes soovivad säilitada oma nooruslikku naeratust veel pikaks ajaks suhteliselt kerge vaevaga – käies vähemalt korra aastas hammaste sügavpuhastuses ning järgides meilt saadud näpunäiteid. Juhime siiski tähelepanu, et hammaste sügavpuhastus sobib vaid neile patsientidele, kellel ei ole kaugelearenenud igemepõletikku ehk gingiviiti või hambaümbruse põletikku ehk parodontiiti. Kui patsiendil on aga diagnoositud kas gingiviit või parodontiit, on esmalt vajalik ravi parodontoloogi juures.

Sügavpuhastuse protseduuri järel on hambad ideaalselt puhtad ning Teil on kergem ja mugavam jätkata igapäevase suuhügieeniga. Hammaste sügavpuhastuses hoolitsevad Teie eest Kliinik 32 suuhügienistid  Julia Janpol, Eveli Hark ja Krista Aas.

Hammaste valgendamine on kõige populaarsem kosmeetiline protseduur. Hammaste valgendamine on protseduur, mis muudab Teie hambad heledamaks ja aitab vabaneda pigmendist hammastel. Hammaste valgendamist saab teha nii hambaravikabinetis kui ka kodus.

Enne valgendamist peab pöörama tähelepanu hammastele, millel on täidised, kroonid või laminaadid, kuna eelpool mainitud hambad valgendamisele ei reageeri ja jäävad selliseks nagu enne. Harmoneeruva hambarea saavutamiseks tuleks pärast valgendamist vahetada vanad täidised, kroonid, laminaadid.

Kuidas käib hammaste valgendamine hambaravikabinetis?

Suuhügienisti juures hammaste valgendamiseks tuleb Teil varuda aega umbes tund. Esmalt hindab arst Teie hammaste olukorda:

  • karioossed defektid (augud) tuleb enne valgendamist parandada, sest valgendamise ajal on oht, et valgendusgeel võib sattuda hambaauku ja hiljem põhjustada hamba tundlikkust
  • hambakivi ja katt tuleb eemaldada, et hambapinnad oleksid puhtad ja geel saaks mõjuda kõikidele hambapindadele ühtlaselt.

Kui hammaste olukord on hinnatud ja sobilik valgendamiseks, siis puhastab suuhügienist Teie hambad pastaga. Seejärel määrab suuhügienist Teie hetke hambavärvi, et pärast valgendamist näha tooni muutust.

Kliinik 32’s valgendatakse hambaid Zoom lambi ja OpalEscence geeliga. Esmalt kantakse Teie igeme ja hambapiirile kaitse, et geel ei satuks igemetele. Seejärel kantakse hammastele geel, mis aktiveeritakse 15 minutiks Zoom lambiga. Protseduuri saab korrata samal visiidil 4 korda 15 minutit, kuid tavaliselt piisab juba kahest seansist, et saavutada patsienti rahuldav tulemus. Valgendusprotseduuri lõpus eemaldatakse geel hammastelt ja igemekaitse igemetelt.

Milline on hammaste valgendamine geeliga?

Kliinik 32 kasutatakse hammaste valgendamiseks OpalEscence Boost geeli. Esmalt kantakse Teie igeme ja hambapiirile kaitse, et geel ei satuks igemetele. Seejärel kantakse hammastele geel ning seejärel tuleb lasta geelil mõjuda hammastel umbes 45 minutit. Seejärel eemaldatakse geel ja igemekaitse.

Kui tihti võib hambaid valgendada?

Valgendamise efekt on individuaalne. Näiteks kollakamad hambad reageerivad valgendamisele paremini kui hallika tooniga hambad. Pärast esimest valgendamise protseduuri saab patsient ise otsustada, kas soovib protseduuri korrata või on tulemusega rahul.

Kuna valgendamine on keemiline protseduur ja geel peab tungima emaili kihtidesse, on tihti selle tagajärjeks hammaste tundlikkus kas juba protseduuri ajal või selle järel. Tavaliselt kaob tundlikus paari päevaga.

Tähelepanu tasub pöörata, et 24 tunni jooksul pärast valgendamist ei tohiks juua musta kohvi, teed ja punast veini ning tugeva pigmendisisaldusega toite (kanakarri, peedisalat jne).

Kuidas hambaid kodus valgendada?

Et kodus valgendada, tuleb esmalt tulla hambaarsti või suuhügienisti vastuvõtule, kus hinnatakse Teie hammaste olukorda (hambaaugud, hambakivi, -katt). Vajadusel saneeritakse (ravitakse) hambad ja eemaldatakse kivi ning hambakatt. Seejärel võetakse Teie hammastest jäljendmudelid, mille alusel tehakse hambalaboris Teie hammastele kaped. Kapede kättesaamisel selgitab suuhügienist/ hambaarst, kuidas toimida, et valgendamine oleks efektiivne ning õige. Koduseks valgendamiseks vajamineva geeli karbamiidperoksiidi sisaldus on 10%.

Kodus teostatavat valgendamist ei ole soovitatav teha üle 6 päeva.

Mis põhjustab hambavalu?

Hambavalu põhjuseid võib olla mitmeid, erinevad võivad olla ka valu tugevus ja kaasnevad sümptomid. Tavaliselt tekitab hambavalu üks kolmest põhjusest: hambakaaries ehk „hambaauk”, hambanärvipõletik või hamba juuretipupõletik.

Mõnikord võib valu põhjuseks olla aga hoopis igemepõletik. Igemepõletiku teke on otseses seoses suuhügieeniga. Hambakatus olevad mikroobid ärritavad igemeid ning põhjustavad põletikku, punetust, veritsust, kihelust ja valu.

Mis on hambakaaries?

Hambakaaries ehk hambaaugud on nakkushaigus, mida tekitavad inimese suus elavad mikroobid. Mikroobid toodavad toiduga saadavast suhkrust happeid, mis kahjustavad hammast.

Mikroobid võib saada juba väikelapsena siis, kui suhu lõikub esimene hammas ning sellega tekib pisikute kinnitumiseks vajalik pind. Nakatajateks on enamasti vanemad, kes puhastavad lutti oma suus, toidavad last lusikaga, millega ka ise söövad või musitavad last suule.

Hambaaugu tekkimiseks ongi vaja nelja samaaegselt olemas olevat tegurit:

1) hammast, millele pisikud saavad kinnituda,

2) kaariest tekitavaid mikroobe, ilma milleta hambaauke ei teki,

3) süsivesikuid ehk toitu, millest mikroobide tegevuse tagajärjel tekivad happed,

4) aega, et mikroobide tekitatud happed saaksid hambavaapa mõjutada. See tähendab, et mida tihedamini inimene sööb ja mida vähem ta hambaid toidujääkidest puhastab, seda kiiremini augud tekivad.

Mis on hambanärvipõletik?

Hambanärvipõletik tekib enamasti siis, kui hambakaaries on ravimata jäänud. Väikesest hambaaugust saab sügav auk, mille kaudu jõuavad põletikku põhjustavad mikroobid hambanärvini. Selline põletik võib kulgeda ägedalt (tugeva valuga) või krooniliselt (hammas eriti tunda ei annagi).

Mis on hamba juuretipupõletik?

Kui hambanärvipõletiku ajal sümptomeid ei ilmne ja hammas jääb ravimata, siis hambanärv kärbub ning mikroobid jõuavad läbi hambajuure tipuava hammast ümbritsevasse luukoesse. Tekib hamba juuretippu ümbritsevate kudede põletik. Ka selline põletik võib kulgeda ägedalt valuga või krooniliselt.

Kui hammas valutab tugevalt ning on lisaks ka hell kokkuhammustamisel või peale vajutamisel, võib olla põhjuseks äge hamba juuretipupõletik. Algul on valu pidev, tuikav ning on arusaadav, milline hammas valu põhjustab. Põletiku süvenedes läheb valu tugevamaks ja võib kiirguda ka naaberhammaste piirkonda. Ige hamba juuretipu piirkonnas on punetav ja turses. Igemele võib tekkida ka mädakolle (abstsess). Kaasneda võivad halb enesetunne ja palavik.

Krooniline hamba juuretipupõletik võib kulgeda ilma tuntavate vaevusteta. Valu selline põletik enamasti ei põhjusta. Mõningatel juhtudel võib aeg-ajalt tekkida igemele hamba juuretipu piirkonda uuris (fistel), millest eritub vähesel määral mäda. Sellise põletiku olemasolust saadakse teada röntgenpildilt nähtavate muutuste järgi ning see vajab ravi sõltumata sellest, kas hammas valutab või mitte. Eriti ohtlik on sellise pideva põletikukolde olemasolu organismis nendele inimestele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi või kellel on kunstliigeseid. Seetõttu tuleb käia regulaarselt hambaarsti juures hambaid kontrollimas ja hambaravi teostamas.

Kui hammas on tundlik?

Kui hammas on muutunud tundlikuks külmale, kuumale või magusale, on see tavaliselt märk hambasse tekkinud august ehk hambakaariesest.

Tundlikkust võivad tekitada ka paljastunud hambakaelad ehk nn kiiludefektid hamba igemeäärses osas. Samuti võib hambal tekkida valulik reaktsioon temperatuurimuutusele või survele (mälumisel, tugeval kokkuhammustamisel) siis, kui hambasse on tulnud mõra. Hambamurru puhul on valu enamasti tugevam ning sellega võib kaasneda igeme veritsemine.

Hambanärvipõletiku puhul tekib valu alguses vaid ärritava teguri (temperatuurimuutuse, magusa) toimel. Põletiku süvenedes kestab valu ka ärritava teguri toime lõppedes ja hammas võib valutama hakata ka iseeneslikult. Enamasti on tegemist väga tugeva valuga, mis võib kiirguda ka kõrvalhammastele ja sellepärast on vahel raske täpselt öelda, milline hammas valutab. Närvisüsteemi eripärast tingituna hakkab selle haiguse puhul hammas kõvasti valutama tihti just öösel.

Lühemat aega kestev keskmise tugevusega valu ning tundlikkus külmale, kuumale või survele võib esineda pärast hambaarsti külastust, kus ravitud hambale on asetatud täidis. Selline valu peaks aja jooksul mööduma. Kui aga valu ei ole kadunud 4-6 nädala jooksul, tuleks uuesti võtta ühendust hambaarstiga.

Palju maksab hammaste juureravi?

Juureravi hind sõltub põletiku iseloomust ja sellest, kas ravi tehakse ühe, kahe või kolmejuurelisel hambal. Kliinik 32 juureravi komplekshind ühe juurekanaliga hambale on vahemikus 330-460 eurot, kahe kanaliga hambal 380-510 eurot ning kolme kanaliga hambal 430-610 eurot. Komplekshind sisaldab juurekanali avamist, täitmist, röntgenpilte, ajutisi täidiseid, tuimestust.

Juureravi täpset maksumust ei ole enne raviga alustamist võimalik öelda ümberravide tõttu, mil kanalite avamine võib olla keeruline ja sellele võib kuluda mitu visiiti. Kui juureravitud hammas vajab edasist taastamist krooniga, võib olla vajalik kroonile toeks asetada juurekanalisse klaasfiibertihvt. Klaasfiibertihvti hind on 110 eurot.

Mis on juureravimikroskoop?

Kliinik 32 kasutatakse hambaravimikroskoope, mis võimaldavad lahendada keerulisemaid juureravi juhtumeid. Mikroskoop suurendab kuni 20 korda ning võimaldab täpsemalt näha juurekanaleid ja avastada kitsaid lisakanaleid. Selle abil on võimalik ravida ka juurekanaleid, mida varem peeti läbimatuteks. Mikroskoobiga saab avastada hamba mõrasid ja murde, mis ainult silmaga vaadeldes võivad märkamata jääda, ning neid tõhusamalt ravida.

Millega peab arvestama pärast hamba parandamist?

Pärast täidise asetamist võib hammas olla tundlik külmale või kuumale. Ka võib esineda kerge valulikkus survele. See on täiesti normaalne ja möödub aja jooksul. Kui arst on asetanud ajutise täidise, ei ole soovitav süüa kuni tund pärast arsti juurest lahkumist.

Millega peab arvestama pärast hammaste juureravi?

Juureravi on aeganõudev ja keeruline protseduur. Sageli on hambas mitu juurekanalit (üks kuni neli) ja juurdepääs tagumistele hammastele võib olla keeruline. Hammas, mille juurekanaleid ravitakse, võib muutuda hellaks või hakata isegi valutama, sest tegemist on põletikuga, mille taandumine võtab aega. Kuid need sümptomid peaksid ajaga siiski mööduma.

Kui olete arsti poole pöördunud tugeva valuga esmaabi saamiseks, võib juhtuda, et valu ei ole võimalik kohe täielikult likvideerida. Samuti võib põletik ravi alustamisel ägeneda kroonilise juurepõletikuga hambal, mis muidu ei ole tõsisemaid kaebusi põhjustanud. Tugeva valu, paistetuse, palaviku või mõne muu haigusnähu ilmnemisel peaks koheselt tulema uuesti arstile hammast näitama või vähemalt helistama kliinikusse, et saada juhiseid edasise käitumise osas.

Juureravi vaheetappidel asetab arst hambale ajutise täidise. Tund aega pärast ajutise täidise asetamist ei ole soovitatav süüa, kuna täidis on pehme ja võib koos toiduga hambalt eemalduda.

Millised on igemehaigused?

Igemehaigused on kaariese ehk hambaaukude kõrval teiseks enamlevinud haiguseks. Üldistatult võib eristada kahte liiki igemehaigust: gingiviit ehk igemepõletik ja parodontiit ehk hamba kinnitusaparaati kahjustav põletik.

Mis põhjustab gingiviiti?

Gingiviiti põhjustab enamasti bakteritest koosneva hambakatu kogunemine hambale igemepiiril. Harvemini põhjustavad igemehaigusi viirused, seened, üldhaigused ja traumad. Gingiviidi arengut ning kulgu võivad raskendada suitsetamine, teatud ravimite kasutamine, aga ka näiteks raseduse või puberteedi ajal organismis toimuvad hormonaalsed muutused.

Igemepõletiku esimeseks tunnuseks on igemete veritsuse tekkimine hammaste puhastamisel. Hambakatu edasisel kogunemisel põletiku nähud süvenevad, ige tursub, muutub punetavaks ja hellaks. Algavas ja mõõdukas faasis põhjustab haigus vähe vaegusi.

Erandiks on äge haavandiline gingiviit, mida iseloomustab tugev valu koos halva enesetunde ja palavikuga ning valkjas-hallika kihiga kaetud igemeserv. Haigus tekib enamasti nooremas eas üldise stressi, halva suuhügieeni ning suitsetamise foonil.

Õigeaegse raviga on võimalik haigus peatada ning igemekoed taastuvad algsel kujul. Ravi aluseks on haiguse põhjuse ehk bakteritest koosneva hambakatu eemaldamine koos selle kogunemist soodustavate faktorite (hambakivi, vigased täidised, ravimata hambad) korrigeerimisega ning õigete hügieenivõtete kasutusele võtmine. Koduse ravi aluseks on põhjalik ja regulaarne hammaste harjamine soovitavalt pehme ja tiheda hambaharjaga ning hambavahede puhastamine hambaniidi või hambavaheharjaga. Lisaks võib kasutada kloorheksidiini või eeterlike õlide sisaldusega hambapastat ja suuloputusvedelikku. Konkreetsed suuhooldustooted ning nende kasutamise viisi määrab hambaarst sõltuvalt patsiendi vajadustest.

Ravimata gingiviit võib üle minna hamba kinnitusaparaati kahjustavaks põletikuks ehk parodontiidiks.

Mis põhjustab parodontiiti?

Parodontiit on hamba kinnitusaparaati kahjustav krooniline põletik, mis võib hävitada hamba tugiaparaadi, tekitada hammaste liikuvust ning hiljem ka hammaste kaotust. Haiguse kergemaid ja mõõdukaid kroonilisi vorme esineb sagedasti, agressiivset ja ravile raskestialluvat parodontiiti vähem.

Parodontiit tekib, kui spetsiifiliste bakterite kooslus (biofilm) koguneb hamba ning igeme vahele nn. igemetaskusse. Haiguse tekke eelduseks on ka organismi üldise vastupanuvõime nõrgenemine ning haigust soodustavate tegurite olemasolu sealhulgas suitsetamine, teatud üldhaigused (diabeet, südame isheemiatõbi), geneetiline eelsoodumus, stress.

Enamasti tekitab parodontiit algavas ja mõõdukas faasis vähe probleeme. Haiguse tüüpilised tunnused on igemete veritsus, punetus, turse ja hellus puhastamisel, võib tunda olla ka halba maitset suus ning ebamäärast kihelust igemetes. Kui hammas on juba hakanud liikuma, eritub mäda ning esineb valu, on haigus arenenud kaugele.

Parodontiidi ravi nurgakiviks on kontrolli saavutamine põletikuprotsessi üle. Selleks õpetatakse esmalt patsienti õigesti oma hambaid hooldama, eemaldatakse bakteritest koosnev hambakatt nii hamba pealt kui ka igemetaskust. Samuti kõrvaldatakse mikroobide kogunemist soodustavad tegurid nagu hambakivi, ebakorrektsed proteesid ja täidised /plommid, ravitakse katkised ning eemaldatakse lootusetult haiged hambad. Vajadusel rakendatakse kirurgilist ravi, mille käigus eemaldatakse bakterid ja hambakivi ka igemetaskute sügavusest. Liikuvaid hambaid on võimalik fikseerida erinevate lahaste abil või need eemaldatakse ning asendatakse implantaathammast või proteesidega. Soovitatakse ka üldtugevdavaid protseduure, tervet ellusuhtumist, suitsetamisest ja teistest kahjulikest harjumustest loobumist. Põhjalik kodune hammaste hooldus määrab ravi õnnestumise pikas perspektiivis.

Parodontiit on pöördumatu protsess. Tänapäevaste ravimeetoditega suudetakse haigus peatada, kuid puuduvad võimalused igemekudede täielikuks taastamiseks. Seetõttu on hea ravitulemuse saavutamiseks oluline haiguse varajane avastamine ning õigeaegne hambaravi.

Millega peab arvestama pärast igemeravi?

Pärast ravi võivad hambakaelad ja igemed olla tavapärasest tundlikumad. Sel ajal võiks vältida külma või kuuma sööki/jooki. Tavaliselt kaob tundlikkus ühe-kahe nädala jooksul.

Tundlikkusest hoolimata püüdke täita arsti poolt koostatud isikliku hügieeni programmi: puhastage ettevaatlikult hambavahesid hambavaheharja või hambaniidiga – seda muidugi juhul, kui arst ei ole soovitanud teisiti.

Kui arst või suuhügienist on Teile soovitanud suuloputusi, loputage suud kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist tuleks teha pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on lihtne ravijärgselt eemaldada.

Kuidas asendada hambaid?

Puuduvate hammaste asendamiseks sobivad proteesid ehk tehishambad. Proteesidega on võimalik korrigeerida hambakrooni defekte, asendada üksikuid puuduvaid hambaid või hambutu lõualuu puhul kogu hammaste rida. Tänapäeva proteetikas on kasutusel väga palju erinevaid tehnilisi lahendusi ja materjale, mis aitavad kaasa kauni naeratuse tagasisaamisel, arvestades patsiendi soovide ja võimalustega.

Kliinik 32’l on parima teenuse pakkumiseks oma hambalabor, mis on varustatud kaasaegse tehnoloogiaga ja kus töötavad kogemustega hambatehnikud. Väga oluline on, et hambaarstid saaksid töötada koos hambatehnikutega, sest vahetu koostöö tagab patsientidele kiirema ja kvaliteetsema ravitulemuse. Kliinik 32’s on ka tehishammaste puhul oluline nende loomulikkus.

Kirurgia ja proteesimise jaoks koostab arst vastavalt patsiendi suumuredele paketi, mis hõlmab vajalikku arvu implantaate ja vastavalt patsiendi valikule proteese, fikseeritud plastmassist silda või metallokeraamilist silda. Hind varieerub vastavalt implantaatide arvule ja patsiendi valitud kinnituslahendusele, täpsem maksumus kujuneb vastavalt patsiendi individuaalsetele ravisoovidele ja -vajadustele.

Millega peab arvestama pärast proteesi paigaldamist?

Pärast suusteemaldatava proteesi paigaldamist võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Olge kannatlik ning püüdke proteesi ebamugavustundest hoolimata kanda, et sellega võimalikult kiiresti harjuda. Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad. Selle aja jooksul eemaldage protees vaid selle puhastamiseks, proteesi tuleks kanda alguses ka öösiti. Hiljem tuleb see ööseks siiski eemaldada.

Kui protees ei ole suus, tuleb see paigaldada niiske salvrätiku sisse pakituna spetsiaalsesse karpi. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Samuti võib protees kootuda ning tunduda ebatäpsena.

Kuidas puhastada proteesi?

Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada. Proteese tuleb pesta hambaharja ja vedelseebiga ning loputada voolava vee all. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta võib proteesi õrna pinda kahjustada. Lisaks tuleb kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud erivahendeid (vees lahustuvad tabletid), mis aitavad proteese desinfitseerida. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta apteegist.

Mis on ortodontiline ravi?

Ortodontilise ravi abil saab suunata ruumipuuduses olevaid hambaid sirgesse joonde, sulgeda vahesid hammaste vahel ning taastada igeme-haiguse (parodontiidi) tagajärjel nihkunud hammaste asendeid. Enne ravi alustamist viib arst läbi uuringud, mille põhjal koostab raviplaanid ning valib koos patsiendiga parima võimaliku ravilahenduse. Vajadusel valmistatakse spetsiaalsed näidised, mille pealt patsient näeb ravi lõpptulemust.

Palju maksab ortodontiline ravi?

Ortodontilise ravi kogumaksumus sõltub kasutatavatest breketitest ja ravi pikkusest. Keskmine ortodontiline ravi kestab 1,5 aastat ja maksab metallbreketitega ravimisel kahel hambakaarel umbes 2600-3100 eurot.

Kas Haigekassa kompenseerib ortodontilist ravi?

Eesti Haigekassa kompenseerib kuni 19-aastastele lastele  ortodondi konsultatsiooni ja raskete diagnooside korral kogu ortodontilise ravi.

Kliinik 32 peab ravijärjekorda spetsiaalselt hambaravikliinikutele mõeldud tarkvaraprogrammis Dentas. Patsiendi registreerib ravijärjekorda kas administraator või arst. Ravijärjekorda registreerimisel kantakse programmi järgmised andmed: patsiendi ees- ja perekonnanimi, isikukood, vastuvõtuaeg, soovitav teenus ja mure. Ortodontilise teenuse ravijärjekorra maksimaalne lubatud ooteaeg alla 19-aastasele kindlustatud isikule on 9 kuud.

Mis on breket?

Breketid on mõeldud hammaste asendite ja hambumuse parandamiseks. Enamasti kasutatakse metallbreketeid – tugevad ja vastupidavad, hinnalt soodsaimad. Keraamilised breketid on vähemmärgatavad.

Breketite sees olev kaar kindlustab hammaste nihkumise soovitud asenditesse. Kaare kinnitusmehhanismilt eristatakse tavalisi ja iseligeeruvaid breketeid.

Breketi valik sõltub probleemist, täpsemad soovitused annab ortodont raviplaani koostamisel.

Mis on nähtamatud breketid?

Breketeid on võimalik paigaldada ka hammaste sisemistele pindadele. Sobivaim lahendus inimestele, kes ei soovi, et teised inimesed teaksid, et nad kannavad breketeid, aga siiski tahavad oma hammaste asendeid ja naeratust parandada.

Kliinik 32 kasutame Incognito süsteemi lingvaalseid breketeid. Tegemist on individuaalselt valmistatud breketitega, kogu breketsüsteem valmistatakse ainult ühe inimese jaoks. Valmistamisel võetakse arvesse iga hamba kuju ja eripära. Selline lähenemine teeb breketi tema kandjale võimalikult mugavaks, tagab parema ja kiirema lõpptulemuse.

Kas breketitele on ka alternatiive?

Invisalign süsteem on uus võimalus hammaste asendite korrigeerimiseks – see võimaldab hammaste asendeid korrigeerida breketite asemel hoopis kapede abil. Tegemist on läbipaistvate kapedega, mis järk-järgult juhivad hambad õigetesse asenditesse. Esmalt viiakse hammaste asendite korrigeerimise protsess läbi arvutis ning selle alusel luuakse virtuaalne mudel. Mudeli põhjal valmistatakse kaped, mis juhivad järk-järgult hambad õigetesse asenditesse. Patsient saab uue kape iga kahe nädala tagant. Ortodonti on vaja külastada 2-3 kuu tagant, ravi kestab keskmiselt 1,5 aastat. Invisalign sobib kerge ja keskmise raskusega hambumusprobleemide lahendamiseks.

Mida teha, kui traadiots põhjustab ärritust?

Üritage suruda traadiotsa ärritavast kohast eemale, kasutades selleks mõne tömbi eseme otsa. Kui see ei õnnestu, katke traadi ots vaha, vati või suhkruvaba närimiskummiga seniks, kuni teil õnnestub pääseda oma arsti vastuvõtule. Traadiotsa ära lõikamine peaks olema viimane võimalus professionaalse abi puudumise korral. Katkisele põsele võib panna Urgo Mouth Ulcer Geel Suuõõne haavanditele (saadaval apteekides ilma retseptita).

Mida teha, kui põhikaare ots tuleb purihamba breketist välja?

Üritage traati uuesti breketisse sisestada. Kui see ei õnnestu, katke traadiots vahaga kuni saate oma arsti vastuvõtule. Traadiotsa ära lõikamine peaks olema viimane võimalus professionaalse abi puudumise korral. Katkisele põsele võib panna Urgo Mouth Ulcer Geel Suuõõne haavanditele (saadaval apteekides ilma retseptita).

Mida teha, kui breket tuleb lahti?

Tavaliselt jääb breket kaarega  seotuks. Kui breket  on pöördunud ümber kaare ja põhjustab ärritust, üritage see tagasi keerata õigesse asendisse ja fikseerida ortodontilise vahaga. Ärge visake kaare küljest lahti tulnud breketit ära, tihti õnnestub see tagasi kleepida. Helistage oma ortodondile ja informeerige teda juhtunust.

Mida teha, kui retentsioonitraat läheb katki?

Retensioonitraadi paigaldab tagasi kas ortodont või raviarst. Mida rutem seda võimalik teha, seda parem.

Mida teha, kui peale breketite paigaldust hambad valutavad?

Pärast aktiveerimist on hambad hellad. Võtke valuvaigistit 1 tund enne visiiti. Pärast visiiti rahustab  soolaloputus (lahustage 1 teelusikas soola 1 klaasis leiges vees).

Mida teha, kui toit jääb breketite vahele?

Kasutage toidu eemaldamiseks hambaniiti või hambavaheharju.

Mida teha, kui unustasite oma visiidiaja?

Helistage koheselt oma ortodondile ja leppige kokku uus visiidiaeg. Iga vahele jäänud visiit tähendab  ravi pikenemist ja lisakulu.

Mida teha, kui te ei saa tulla kokkulepitud visiidile?

Helistage oma ortodondile ja leppige juba eelnevalt uus visiidiaeg kokku. Nii saab teie ravimiseks mõeldud aega kasutada kellegi teise abistamiseks.

Mida tähendab hambaravis implantoloogia?

Implantaadid on parim viis asendada puuduvad hambad. Tänapäeval kasutatakse üha rohkem kirurgiliselt paigaldatavaid hambaimplantaate kui kõige kaasaegsemat raviviisi puuduvate hammaste asendamisel. Implantaat on ideaalne ravivõimalus hea suuõõne tervisega patsiendile, kes on kaotanud mingil põhjusel ühe või mitu hammast. Selle metoodika puhul istutatakse lõualuusse hambaimplantaat ehk tehisjuur, millele luustumise järgselt valmistatakse keraamiline või metallokeraamiline hambakroon. Mitmete kõrvuti asetsevate hammaste puudumise korral asendatakse osa neist implantaatidega ning nende peale valmistatakse mitme hambaga või kogu hambakaart taastav sildprotees.

Mis on hambaravi implantaat?

Implantaat on väike titaanist kruvi, mis asendab hamba loomulikku juurt. Implantaat asetatakse lõualuusse, kuhu see aja möödudes (3-6 kuud) täielikult kinnitub. Implantaadi paigaldamine toimub enamasti kohaliku tuimastusega, pikemate protseduuride puhul on Kliinik 32 võimalus lõikusi läbi viia üldnarkoosis. Pikaajalised uuringud ja kliiniline kasutamine tõestavad, et implantaadid on turvalised, patsiendi oma kudesid säästvad ning nende abil on võimalik fikseerida erinevaid proteese.

Kas implantaatide paigaldamiseks on vanusepiirang?

Implantaatide paigaldamiseks vanusepiiranguid ei ole, küll peab olema säilinud piisavalt lõualuud. Peale hamba eemaldamist või kaotust on soovitav asendada tühi koht kohe uue hambaga, sest peale hamba eemaldamist luu kahaneb (6 kuuga ligi 30-50%), puuduva hamba kõrval olevad hambad nihkuvad aja jooksul tühimiku suunas ning võivad kuluda ebaühtlaselt.

Pikem ajaline vahe hamba asendamisel teeb järgneva ravi keerulisemaks ja patsiendile kulukamaks. Ravi õnnestumise eelduseks on hea suuhügieen ja regulaarne  ravijärgne kontroll. Enne ravi alustamist teostatakse Kliinik 32’s põhjalikud uuringud, mis sisaldavad suuõõne kliinilisi uuringuid, vajadusel 3D röntgenuuringuid ja patsiendi hambakaarte mudelite analüüsi.

Kas Kliinik 32’s pakutakse ravi narkoosis?

Kliinik 32’s on hambaravikirurgia kabinetid, kus saab teostada protseduure ka narkoosis.

Kliinik 32’s on narkoosiaparaat koos integreeritava anesteesiamonitoriga, mille sarnased on kasutusel samuti Eesti suurhaiglates üldmeditsiiniliste lõikuste läbiviimiseks. Patsiendi eest kannavad hoolt anestesioloog ja anesteesiaõde. Pärast operatsiooni saab patsient mugavalt toibuda spetsiaalses ärkamistoas.

Mis on narkoosis hambaravi eelisteks?

Narkoos on patsiendi seisukohast hea just pikematel kirurgilistel protseduuridel, kus lahendame keerulisemaid ravijuhtumeid. Narkoosis hambaravi on heaks võimaluseks ka neile patsientidele, kellel on paaniline hirm hambaarsti ees, kuid enamasti saame patsientide hirmu ja ebamugavust vähendada teiste valutu hambaravi võtetega.

Kas hambaravi narkoosis on ohutu?

Et narkoosis hambaravi oleks patsiendile ohutu, tuleb enne ravi vastata mitmetele üldist terviseseisundit puudutavatele küsimustele ning täita turvalise ravi huvides järgmisi juhiseid:

  1. Operatsioonile tulles ei tohi te põdeda palavikuga haiguseid ega hingamisteede infektsioone.
  2. Tuleb olla söömata ja joomata vähemalt 6 tundi enne operatsiooni.
  3. Võib võtta oma igapäevased ravimid nagu alati, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
  4. Kandke mugavaid riideid.
  5. Leppige lähedase või sõbraga kokku, kes tuleb pärast operatsiooni järgi ning viib teid koju.

Lisaks on Kliinik 32’s olemas patsientide ohutuse tagamiseks elustamisaparaat – automaatne defibrillaator ehk AED aparaat, mis võimaldab seiskunud südamega inimese kiiret elustamist juba enne kiirabi saabumist. Kliinik 32 meeskond on saanud vastava väljaõppe ja koolituse taaselustamise alal.

Palju maksab hambaravi narkoosis?

Kliinik 32 hammaste ravi narkoosis maksab 400 eurot tund, millele lisandub hammaste ravi hind.

Millega peab arvestama pärast hamba eemaldamist või lõikust?

Hamba eemaldamine, nagu iga suus teostatud operatsioon, on kirurgiline protseduur, mille järgselt vajab organism rahu. Sõltuvalt protseduuri tõsidusest võiks mõnda aega hoiduda tugevast füüsilisest pingutusest ja trennist.

Pärast lõikust või hamba eemaldamist asetatakse haavale 10-15 minutiks steriilne marlitampoon. See aitab verejooksu sulgeda ja tekkida verehüübel. Pärast lõikust pannakse näole jääkott – jahedus takistab turse teket ja on samuti abiks verejooksu peatumisel.

Millal võib pärast hamba eemaldamist süüa?

Pärast hamba eemaldamist või lõikust ei tohiks paari tunni jooksul süüa. Püüdke esimesel paaril päeval eelistada pehmemaid ja jahedamaid toite. Kirurgilise protseduuri järgselt vältige kuumi toite ja jooke ning kõrrega jookide imemist, kuna suus tekkiva vaakumiga võib haavast eemalduda ka verehüüve, tühjaks jäänud haava tekib aga kergesti põletik, paranemine on tüsilik ja võtab kauem aega.

Kas pärast lõikust võib suitsetada?

Suitsetamisest peaks paariks päevaks loobuma või vähemalt püüdma suitsetada nii harva kui võimalik – suitsetamine takistab vere hüübimist ja pärsib haava paranemist.

Kas pärast lõikust võib suud loputada?

Suu loputamine hamba eemaldamise või lõikuse järgselt ei ole vajalik, sest ka suud loputades võite haavast verehüübe välja loputada. Haava ei tohiks ka keelega häirida, et mitte tekitada veritsust või põhjustada verehüübe eemaldumist haavast. Samuti ei tohi haava katsuda sõrmega – nii võivad haava sattuda mikroobid ja haava võib tekkida põletik. Haava ettevaatlik loputamine kloorheksidiini sisaldava suuloputusvahendiga on soovitatav alates teisest päevast pärast lõikust või hamba eemaldamist.

Mida teha pärast lõikust valu vastu?

Tuimestuse möödudes võib haav põhjustada valu. Valu vaigistamiseks ja ka turse vähendamiseks peaks vajadusel kasutama hambaarsti soovitatud valuvaigisteid. Valuvaigisteid ei tohiks aga kunagi võtta tühja kõhuga. Vältima peab aspiriini ja teisi atsetüülsalitsüülhapet sisaldavaid ravimeid, sest sellised ravimid toimivad vere vedeldajatena, takistavad vere hüübimist ning põhjustavad haavast uue veritsuse teket.

Kas turses põsele kompressi tohib teha?

Hamba eemaldamise ja lõikuse järgselt või hambavalu korral ei tohi põsele teha niiskeid kompresse, sest need kutsuvad esile pehmete kudede turse.

Kas paistetus pärast lõikust on normaalne?

Pärast lõikust või hamba raskemat eemaldamist on paistetuse tekkimine normaalne. Turse teket pärsib jääkoti kasutamine operatsioonijärgselt paarikümne minuti kaupa. Paistetus võib olla kõige suurem umbes kolmandal päeval pärast operatsiooni. Tursega võib kaasneda ka suu avamise takistus – suu ei pruugi avaneda nii laialt kui tavaliselt ja söömine võib olla häiritud.

Esimesel lõikusjärgsel päeval võib esineda ka väike palavik. Samuti on alguses normaalne väike veritsus. Veritsust saab pärssida, surudes steriilset marlitupsu 10-15 minuti jooksul haavale. Verejooksu võib pärssida ka väikese teekotikese surumine vastu haava.

Kui haavast verejooks ei lakka?

Kui verejooks ei lakka, palavik püsib, suus on halb maitse või valu on tugev, võtke palun ühendust Teid ravinud arstiga!

Kas teised kliinikud saavad saata patsiente Kliinik 32 röntgenülesvõtteid tegema?

Kliinik 32 röntgenuuringutele saavad patsienti suunata kõik Eesti hambaarstid ning arstid teistest meditsiinivaldkondadest. Protseduur võtab sõltuvalt uuritavast piirkonnast ja ülesvõtete arvust kokku aega maksimaalselt 5-10 minutit, sealhulgas röntgenpildi tegemiseks kulub umbes pool minutit ja ruumilise kujutise väljaarvestamiseks kaks kuni kolm minutit. Patsiendil on võimalik soovi korral saada röntgenülesvõtted kaasa elektroonilisel infokandjal või e-posti teel. 3D-röntgenpildiga saab lisaks kaasa ka tasuta programmi, mis võimaldab raviarstil kujutist vaadelda ja töödelda.

Kas hambaravi röntgenid on ohutud?

Hambaravi 3D-röntgen töötab tunduvalt madalamate doosidega kui muu meditsiini kompuutertomograafid. Röntgenpiltide tegemisel kasutatakse kaitsepõllesid ning piltide tegemine on patsiendile ohutu.

Milline on 3D röntgenpilt?

Foto 3D röntgenpildist

Milline on panoraamröntgenpilt?

Panoraamröntgenpilt

Milline on külgülesvõtte röntgenpilt?

Külgülesvõtte röntgenpilt

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru