HAMMASTE VALGENDUS ILUSALONGIS?! Suuhügienist: seal puudub ülevaade kliendi hammaste ja igemete olukorrast - Kliinik32

HAMMASTE VALGENDUS ILUSALONGIS?! Suuhügienist: seal puudub ülevaade kliendi hammaste ja igemete olukorrast

HAMMASTE VALGENDUS ILUSALONGIS?! Suuhügienist: seal puudub ülevaade kliendi hammaste ja igemete olukorrast
30. jaanuar 2023

Säravvalget naeratust ihkavad enam-vähem kõik ning seetõttu on järjest populaarsemaks muutunud hammaste valgendamise protseduur. Seda pakutakse tänapäeval suisa tavalises ilusalongis, kuid kas seal on ikka ohutu hambaid valgendada?

Kliinik 32 suuhügienist Eveli Lõugas selgitab, et hammaste valgendamine on kosmeetiline protseduur, mille eesmärk on saada hamba loomulik toon heledamaks. Kui paljud ilusalongid lubavad tunniajase sessiooniga kuni üheksa tooni heledamaid hambaid, siis Lõugase sõnul asi nii lihtne pole.

„Kahjuks pole garantiid, et kõik hambad saavad säravvalged, sest hambaemaili struktuur omastab valgenduseks mõeldud geeli erinevalt. Kogemuste põhjal saab väita, et valgendust tuleb korrata mitmel visiidil, kui seda teostatakse hambaravi kabinetis.“

Valgendamine ei kahjusta hambaid, kui protseduuri viib läbi spetsialist. „Enne valgendust tuleb teha hammastele sügavpuhastus, mille esimese osana eemaldatakse soodapuhastusega pigment ja hambakatt. Seejärel eemaldab suuhügienist hambakivi. Parima tulemuse saavutamiseks poleeritakse hambad pastaga,“ kirjeldab suuhügientist. Kui pärast sügavpuhastust selgub, et hambad vajavad ka kaarieseravi, tuleb neid kindlasti
enne valgendamist ravida. Lõugas hoiatab: „Kui valgendusgeel satub kaariesest kahjustunud hambasse, tekitab see seal suurt tundlikust. Samuti tasub märkida, et valgendusele ei reageeri hambatäidised, keraamilised kroonid, laminaad, lumineerid ja juureravitud hambad. Kui need hambad asuvad aga hambarea tagaosas, siis see ei sega valgendamist.“

Eelistada tuleks hambaarsti

Miks ei pruugi ilusalongis hammaste valgendamine olla kõige parem mõte? Lõugas tõdeb, et salongides puudub valgendamisel ülevaade hammaste ja igemete hetkeolukorrast. „Katkised hambad ja igemepõletikud muudavad hammaste valgendamise ebamugavaks. Lõpptulemus ei pruugi pakkuda rahulolu. Ohuks on võimalus, kus valgenduse ajalhammastel olev geel võib valguda neelu ja kahjustada limaskesta,“ hoiatab ta. Seevastu hambaravikabinetis kasutatakse limaskesta ja neelupiirkonna puhtana hoidmiseks imurit.

Viimase aja tõusev trend on Lõugase sõnul hammaste valgendamine kodus hambatehnikupoolt tehtud individuaalkapedega. See on patsiendi hammaste järgi tehtud kape, mis jääbpatsiendile pikaks ajaks ja millega on mugav hambaid valgendada kodus. „Kapetegemiseks võetakse laboris patsiendi hammastest jäljendid skaneerimisseadmega. Edasisaab patsient suuhügienistilt kaasa juhised, kuidas valgendada hambaid kodushambasõbralikult. Valgendamise perioodil tekib hammastes tundlikkus, sest toimubkeemiline reaktsioon. Tundlikkust aitavad vähendada selleks mõeldud hambapastad javaluvaigistid,“ selgitab suuhügienist. Õnneks kaob tundlikkus kohe pärast valgendusperioodi lõppu. „Spetsialisti nõuandeidjärgides ei ole hammaste valgendamine neile kahjulik,“ lubab Lõugas.

Paljud ilusalongid reklaamivad ka hammaste fotovalgendust, mis reklaami järgi on täiestiohutu, kuna pealemääritav geel ei sisaldavat vesinikperoksiidi. „Meie suuhügienistid onteadlikud, et sellist valgendamisvõimalust pakutakse, kuid meil puudub kogemus jateadmine selles osas,“ vastab Kliiniku 32 administraator Liina Mägi ajakirjanikuküsimusele.

Nõuded vesinikperoksiidile

Kui hambavalgendustooted sisaldavad vesinikperoksiidi, siis sellele on kehtestatud kindlad nõuded. Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Natali Promet ütleb, et EuroopaLiidu kosmeetikamäärusega sätestatud piirangute kohaselt saab tarbijale müüa hambavalgendustooteid, milles on kuni 0,1% sisalduvat või vabanevat vesinikperoksiidi.

Lugu ilmus Õhtuleht.ee

Eveli Lõugas


Teemad

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru