Kliinik32

Hambaid on puudu

Kui patsient on kaotanud hambaid, sõltub ravi puuduvate hammaste arvust. Iga suus hambaravi vajav olukord on erinev, mistõttu parim lahendus leitakse hambaarstiga konsulteerides.     
 
Üksik puuduv hammas

Ühe hamba puudumisel on parim lahendus tühimiku täitmiseks hambaimplantaat. Implantaat koosneb lõualuusse asetatavast titaankruvist ning selle külge kinnituvast hambakroonist. Selline hammas näeb välja nagu pärishammas ning ka töötab nagu pärishammas.
Implantaadi paigaldamiseks teeb arst suus läbivaatuse ja röntgenpildid ning tutvustab patsiendile raviprotseduure. Pärast seda paigaldab arst implantaadi.
Implantaadi lõualuuga kokkukasvamine ehk luustumine võtab aega paar kuud, seniks täidetakse tühimik ajutise hambaga. Seejärel paigaldab arst juba keraamilise hambakrooni, mille järel ongi patsiendil uus hammas.
Implantaate tohib paigaldada alles peale kasvu lõppu, poistel tavaliselt peale 20-aastaseks saamist ja tüdrukutel 17-18 aastaselt.

Alternatiivsed lahendused:

Sildprotees on tühimiku kõrval asuvatele hammastele toetuv püsiprotees. Selline protees on küll üsna lihtsalt paigaldatav, püsib hästi ning näeb välja ilus, kuid nõuab kõrvalhammaste lihvimist.
Liimitud sildproteesi puhul on uus hammas kleebitud kõrvalolevate hammaste külge. Sellise proteesi saab teha kiirelt ning kõrvalhambaid lihvida ei ole vaja, ent peab arvestama, et liimitud sild ei ole väga tugev ning tõenäoliselt kaua ei püsi.

Mitu puuduvat hammast

Mitut puuduvat hammast saab asendada üksikute implantaatidega. Kui juhtub, et kõrvuti on puudu kolm hammast, paigaldab arst lõualuusse kaks implantaati, mis jäävad sildproteesile tugedeks. Kui implantaadid on luuga kokkukasvanud, kinnitatakse nendele kolmest hambakroonist koosnev sild. Selline protees on püsiv, mugav ning ilus.

Alternatiivseks lahenduseks on eemaldatav osaline protees ehk plastmassist valmistatud protees, mis kinnitub teistele hammastele metallist klambritega. Sellist proteesi ei ole keeruline valmistada, kuid püsib implantaatidele kinnituva sillaga võrreldes nõrgemalt ning jääb alla ka välimuselt.

Puuduvad kõik hambad

Kui patsiendil on puudu kõik hambad, on lahenduseks hambaimplantaatidele kinnitatud fikseeritud sildprotees. Lõualuusse asetatakse hambaimplantaadid, et asendada puuduvaid hambajuuri. Kui implantaadid on luustunud, kinnitatakse neile keraamilistest hambakroonidest koosnev sildprotees.

Alternatiivsed lahendused:

Eemaldatav plaatprotees on plastmassist valmistatud protees, mis on küll odav, kuid enamasti ebamugav, raskendab söömist ja kõnelemist ning sellel ei ole esteetilist välimust.

Hambaimplantaatidele toetuv eemaldatav protees on plastmassist valmistatud totaalprotees, mis on ühendatud kuulklambrite või lukk-kinnitustega, mis omakorda kinnituvad implantaatidele lõualuu eesosas. Tänu implantaatidele kinnitumisele on selline protees püsivam kui eemaldatav plaatprotees, kuid jääb mugavuselt alla sildproteesile, mis on kinnitatud implantaatidele püsivalt. Ka välimuselt ei ole selline plastmassist valmistatud protees sama esteetiline kui on keraamilised hambakroonid. Eeliseks on vaid väiksem hind.


Erinevate kaasaegsete ravivõimaluste ja Kliinik 32 teostatud ravijuhtumitega tutvumiseks, palun külastage rubriiki ravijuhtumid.

 Hambaravi | Hammaste valgendamine | Breketid
Jaga seda lehte: