Hammaste tervise kuu - Kliinik32

Hammaste tervise kuu

Hammaste tervise kuu
10. november 2020

Hammaste tervise kuu: aeg on rääkida hirmust

Läheneb 13 ja reede, mis puhul inimesed tunnevad hirmu ebaõnne ees ja püüavad seda iga hinna eest vältida.

„Mida rohkem me mõnda olukorda väldime, seda hirmsam see tundub,“ ütleb psühholoog ja peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa.

Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on hirm vajalik, sest aitab inimesel ellu jääda. Enamik hirmusid on õpitud ning mõni neist  on ka ebavajalik, näiteks hirm hambaarsti ees.

Praegusel keskealiste põlvkonnal ja vanematel on sageli kooliajast ebameeldivaid mälestusi, kui hambaauke raviti ilma valuvaigistita, mida täna väga harva praktiseeritakse ning laste puhul on see välistatud. Ka on hambaarsti töölaual täna palju peenemad tööriistad kui toona.

Negatiivne mälestus, mis on saatnud tervet põlvkonda, on põhjuseks, miks väga paljud tänased täiskasvanud ei ole hambaarsti juures käinud aastaid.

„13 ja reedel püüavad kõik vältida musta kassi ja vasaku jalaga voodist välja tulemist, kuid täpselt samamoodi tõenäoliselt tabab ebaõnn inimest, kes hambaarsti juures ei käi. Tagajärjeks on pool elu väga halbade hammastega elamine. See on väga reaalne, arvestades, et Eesti naine elab keskmisel 82 aastat vanaks ja mees 74 aastat,“ sõnas hammaste tervise kuu kampaania eesvedaja Kliinik 32 hambaarst dr. Laura Kullamaa.

Kevadel läbi viidud fookusgrupi uuring keerulise ravijuhtumiga patsientide hulgas selgitas välja, et peamine põhjus, miks inimesed hambaarstile minekuga kaua viivitavad, on hirm. Hirmudest on esikohal valu, siis teadmatus protseduuri ees, piinlikkus ebatervete hammaste pärast ja varasem ebameeldiv kogemus.

Kõik uuringus osalenud inimesed jõudsid lõpuks hambaarsti juurde, sest nad said aru, et nad ei soovi nii jätkata. Nendega vestluses oli piisavalt materjali täispika õudusfilmi tarvis, mille treilerit võib näha siin:

Igaühel on hambaarstiga seotud hirmuga oma õuduslugu, mis linastub tema peas iga kord, kui ta sellest mõtleb. Tunnista hambaarstile, kui kardad!

Hammaste tervise kuu

Kaheteistkümnendat korda toimuva teavituskuu eesmärk on suurendada Eesti inimeste teadlikkust ja vastutustunnet enda ja oma pereliikmete hammaste eest. Teavituskuud veavad Kliinik 32, Peaasi.ee ja Eesti Tervishoiu Muuseum. Lisainfo: hammastetervisekuu.ee


Teemad

Hammaste tervise kuu

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru