Just sel põhjusel pelgavad paljud inimesed hambaarsti külastamist - Kliinik32

Just sel põhjusel pelgavad paljud inimesed hambaarsti külastamist

Just sel põhjusel pelgavad paljud inimesed hambaarsti külastamist
13. november 2020

Paljud inimesed väldivad iga hinna eest hambaarsti külastamist. Kevadel läbi viidud uuring tuvastas selle käitumise taga olevad peamised põhjused.

Hirm hambaarsti ees on peamine põhjus, miks osad inimesed ei jõua aastaid hambaid ravima. Põhjus võib peituda aastaid tagasi saadud negatiivses kogemuses.

«Mida rohkem me mõnda olukorda väldime, seda hirmsam see tundub,» ütleb psühholoog ja peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa. Tema sõnul on hirm vajalik, sest aitab inimesel ellu jääda. Enamik hirmusid on õpitud ning mõni neist on ka ebavajalik, näiteks hirm hambaarsti ees, kirjutab Virtuaalkliinik.

Praegusel keskealiste põlvkonnal ja vanematel on sageli kooliajast ebameeldivaid mälestusi, kui hambaauke raviti ilma valuvaigistita, mida täna väga harva praktiseeritakse ning laste puhul on see välistatud. Ka on hambaarsti töölaual täna palju peenemad tööriistad kui toona.

Just negatiivne mälestus, mis on saatnud tervet põlvkonda, on põhjuseks, miks väga paljud tänased täiskasvanud ei ole hambaarsti juures käinud aastaid.

«13 ja reedel püüavad kõik vältida musta kassi ja vasaku jalaga voodist välja tulemist, kuid niisamuti võib tabab ebaõnn inimest, kes hambaarsti juures ei käi. Tagajärjeks on pool elu väga halbade hammastega elamine. See on väga reaalne, arvestades, et Eesti naine elab keskmiselt 82 aastat vanaks ja mees 74 aastat,» sõnas hammaste tervise kuu kampaania eesvedaja Kliinik 32 hambaarst doktor Laura Kullamaa.

Hirm on peamine põhjus mitte hambaarsti juurde minna

Kevadel läbi viidud fookusgrupi uuring keerulise ravijuhtumiga patsientide hulgas selgitas välja, et peamine põhjus, miks inimesed hambaarstile minekuga kaua viivitavad, on hirm. Hirmudest on esikohal valu, siis teadmatus protseduuri ees, piinlikkus ebatervete hammaste pärast ja varasem ebameeldiv kogemus. Kõik uuringus osalenud inimesed jõudsid lõpuks hambaarsti juurde, sest said aru, et nad ei soovi nii jätkata.

Lugu ilmus Elu24 portaalis:

https://sobranna.elu24.ee/7108304/just-sel-pohjusel-pelgavad-paljud-inimesed-hambaarsti-kulastamist

 


Teemad

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru