Hambaarst Lauri Vahtra: riik on osadelt patsientidelt teadlikult hammaste ravi kompensatsiooni ära võtnud - Kliinik32

Hambaarst Lauri Vahtra: riik on osadelt patsientidelt teadlikult hammaste ravi kompensatsiooni ära võtnud

Hambaarst Lauri Vahtra: riik on osadelt patsientidelt teadlikult hammaste ravi kompensatsiooni ära võtnud
3. detsember 2021

Riigikontrolli avastus, et haigekassa hambaravihüvitist kasutavad pigem suurema sissetulekuga inimesed, kes suudaksid oma hambaravi eest ka ise tasuda, samal ajal väikese sissetulekuga inimeste hambad jäävad endiselt ravimata, tõstab üles igipõlise teema. 2017. aastal olukorra lahendamiseks seadustatud hüvitis ei ole suutnud oma eesmärki täita ja seda tuleks muuta.

Rohkem karistus

Tänase täiskasvanute hambaravihüvitisega karistatakse patsiente, sundides neid soodustuse saamiseks loobuma oma hambaarstist, kui tal ei ole haigekassa poolt kehtestatud piirhindadega lepingut. Riik arvab end teadvat paremini, kus ja millise ravi hinna eest tuleb patsiendil ravil käia.

Riik on teadlikult võtnud paljudelt patsientidelt võimaluse saada osa riiklikust solidaarsest ravi kompensatsioonist. Küsimus ei ole hüvitise suuruses, küsimus on riigi positsioonis, kes peab ennast targemaks, lõhkudes õiglase ravihinna kehtestamise loosungi all patsientide ja arstide usalduslikku suhet. Hambaravi teenus on aga oma iseloomult väga personaalne ja intiimne, see ei ole laiatarbekaup, mis on igas kaupluses saadav ja võrreldav.

Mul on siiralt kahju nendest kolleegidest, kes peavad tegutsema ja nõustuma peale sunnitud hambaravi riigistamise kavaga, mille alusel hambaarstid raviteenuse pakkumiseks lepivad tervisekassa etteantud madalate hindade ja reeglitega. Kui töötada piirkonnas, kus patsientuur ootab rohkem riigipoolset toetust ja sõltub sellest, tuleb paratamatult hambaarstil oma patsientidele vastu tulla ja olukorraga kohaneda.

See tähendab tõenäoliselt väiksemat võimet panustada kaasaegsesse ja tänapäevasesse ravitehnoloogiasse, odavamaid ravivahendeid ja materjale. Samuti võib see tähendada loobumist enese arendamisest erialastel koolitustel, mis on ametialaselt oluline igale arstile.

Ei motiveeri

Kui hambaravihüvitis oleks suunatud igale inimesele ja oleks talle hiirekliki kauguselt kättesaadav, siis küllap see mõjuks ka väikeste summade juures parema meeldetuletusena, et kord aastas tuleks oma hambaarsti juures ära käia.

Tänane riiklikult reguleeritud süsteem ei motiveeri inimesi oma hambaid ravima. Viimase viie aasta jooksul ei ole kaks viiendikku Eesti inimestest mitte kordagi hambaarsti juures käinud – see iseloomustab ilmekalt täna kehtiva hambaravihüvitiste jaotamise süsteemi põrumist.

November on Eestis hammaste tervise kuu, kus me hambaarstidena tuletame inimestele meelde, et oma hammaste eest tuleb hoolitseda, ning aitame müüte murda. On viimane aeg muuta seadustes hambaravihüvitise süsteemi inimesekeskseks – iga Eestimaa inimene peaks saama seda oma kontol näha ja kasutada oma hüvitist vastavalt isiklikele eelistustele, mitte sellele, milliste kliinikutega haigekassal partnerlus parajasti kehtib.

Dr. Lauri Vahtra arvamuslugu ilmus Eesti Päevalehes:

https://epl.delfi.ee/artikkel/95304767/hambaarst-lauri-vahtra-riik-on-osadelt-patsientidelt-teadlikult-hammaste-ravi-kompensatsiooni-ara-votnud

Dr. Lauri Vahtra


Teemad

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru