5 müüti ehk mida sa senimaani hambaid hooldades oled valesti teinud? - Kliinik32

5 müüti ehk mida sa senimaani hambaid hooldades oled valesti teinud?

5 müüti ehk mida sa senimaani hambaid hooldades oled valesti teinud?
20. november 2019

November on hammaste tervise kuu ja sel puhul kogusid Kliinik 32 hambaarstid kokku kõige levinumad hammaste seotud valeuskumused, mida tegelikult tuleks vältida. Hambaarstide soovituse järgi nii toimides on sinu hambad edaspidi paremini hoitud.

1. müüt: Hambaid tuleb pesta kohe pärast sööki

Tegelikult soovitavad hambaarstid kohe pärast sööki hambaid mitte pesta, sest 30 minutit pärast söömist on hambaemail pehmem ja emailivigastuste suhtes tundlikum. Kui hommikuti on kiire, tuleks hambaid pesta hoopis pärast ärkamist, sest ärkamise ja kodust lahkumise vahele peab mahtuma nii hommikusöök kui ka hambapesu.
2. müüt: Pärast hammaste pesu tuleb suud veega loputadaHambaarstide soovitus on tegelikult seda mitte teha, sest fluoriidiioonid soodustavad kaltsiumi liikumist hambavaabale, mis tugevdavad hambaid ehk hambapasta hammastel toimib pikemaajaliselt. Hambapasta toimimist hammastel võib võrrelda käte kreemitamisega, sest peale kaitsva kreemi ei hakka keegu ju käsi pesema.
3. müüt: Nätsud ja hambapasta teevad hambad valgemaks

Valgendavad nätsud on valdavalt reklaamitrikk ja ei anna lubatud tulemust. Olemas on valgendavad hambapastad, kuid need on abrasiivsed ja pikemal kasutamisel võivad kulutada ja kahjustada hambaemaili. Näts on hea pärast sööki happerünnaku neutraliseerimiseks ning sobiv hambapasta tasub valida ikka hammaste puhastamise eesmärgil. Hambaid valgendama mine hambaarsti juurde, pealegi tohib valgendada ainult terveid, ilma aukudeta hambaid.
4. müüt: Hambapastas sisalduv fluor on mürgine

Fluoriidiioonid hambapasta osana soodustavad kaltsiumi liikumist hambavaabale, mis tugevdavad hambavaapa. Hambaarstide hinnangul on hammastele isegi kahjulikum, kui fluori hambapastas ei ole. Näiteks ei kasutata fluori ökopastades, mis enamasti on tehtud savi baasil – kuid saviosakesed abrasiivsed ja pikemal ökohambapasta kasutamisel võib tekkida hambavaabale mehhaanilisi kahjustusi. Seetõttu vali hammaste pesemiseks flouri sisaldav hambapasta, selle aine kogus on väike ning ei kujuta ohtu tervisele.

5. müüt: Hambaarsti tuleb külastada siis, kui hammas hakkab valutama

Tegelikult tuleb hambaarsti külastada vähemalt kord aastas ning vajadusel suuhügienisti kaks korda aastas, et ennetada suuremaid hambamuresid. Hambavalu on küll hambaprobleemidest kõige tuntavam, kuid see on vaid üks väiksem osa kogu suu probleemidest.

Artikkel ilmus Kodutohter veebis:

https://kodutohter.ee/artikkel/5-muuti-ehk-mida-sa-senimaani-hambaid-hooldades-oled-valesti-teinud?fbclid=IwAR1wAz0lkJOaUvetyhzy6uK8CBmAb8_hfhCKEGHHyti8eXstkC3paUlBLSs


Teemad

Hammaste tervise kuu

Jaga artiklit

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru