Ennetus - Kliinik32

Ennetus

Ennetus

Hambahoolduse ABC

Jäta söögi ja harjamise vahele vähemalt 30 minutit
Pärast igat söömist on hambavaap hapete tõttu 30 minutit pehme ja regulaarse söögijärgse harjamisega võivad kaasneda emailikahjustused, paljastunud igemekaelad, kulumine, kaaries ja muud haigused.

Pese hambaid enne, mitte pärast hommikusööki
Kuna hommikuti pärast söömist on tööle või kooli minekuga kiire, siis pese hambad kindlasti enne hommikusööki. Kohe pärast söömist pesemine on hambavaabale kahjulik.

Pese hambaid hommikul ja õhtul
Kaks korda päevas harjamine on tegelikult piisav. Hammaste vahele jäänud toiduosakesed, eemalda hambaniidi abil

Kasuta igal õhtul hambaniiti ja hambavaheharjasid
Hambaniiti on vaja libistada õrnalt hamba vahelt igeme alla, et kätte saada sinna kinnitunud bakterid.

Üks pesu kestku vähemalt 2 minutit
Vähesem aeg ei ole piisav ja mingi osa hambakatust võib peale jääda.

Hoia hambaharja näppude vahel nagu pliiatsit
Selline asend on vetruv ega suru harja liiga tugevalt. Liiga jõuline harjamine taandab igemepiiri ja teeb hambakaelad tundlikuks.

Harja õige tehnikaga
Kasuta lühikesi edasi-tagasi liigutusi, kaks-kolm hammast korraga, suunates harjased poolviltu ka igeme äärte vastu. Ära unusta puhastamast ka esihammaste tagumist poolt. Kui lõpuks tunduvad hambad keelega katsudes siledad, on katt edukalt eemaldatud.

Kasuta soft-hambaharja
Kõvemad nö terasharjased võivad igemeid ja hambavaapa vigastada.

Vaheta hambaharja 2-3 kuu tagant
Vana hambahari kaotab elastsuse, harjad deformeeruvad, ega puhasta enam piisavalt.

Puhasta keelt
Keele puhastamiseks on kõige parem kasutada selleks mõeldud keelekaabitsat. Puhastamisel tuleb kaabitsat suruda kergelt vastu keelt ning tõmmata seda võimalikult kaugemalt tagantpoolt ettepoole. Püüdke vältida keele liigset ärritamist.

Hambatraumad

Miks päästa hammas?
Hambatraumad juhtuvad kõige sagedamini laste ja varateismelistega. Tihti leiab õnnetus aset aktiivselt vaba aega veetes – näiteks veeparkides, batuutidel hüpates või rulaparkides trikitades. Samas võib laps ka lihtsalt õnnetult komistada ja kukkuda.
Paljud lapsevanemad, lapsed, treenerid ja õpetajad ei tea, et ära tulnud hammast on võimalik päästa. Kui tegutseda kiiresti ja hoida hammast õigesti, saab hambaarst selle suhu tagasi panna.
Kuna implantaate ei ole võimalik paigaldada enne täiskasvanuiga, on eriti noortele inimestele oluline hamba äratuleku korral see võimalusel suhu tagasi panna.

Kuidas hammast päästa?
Kui hammas on ära tulnud, tuleks see ruttu oma kohale tagasi panna, et vältida pisikeste, hammast luuga ühendavate sidemete hävimist. Kui see paanikahoos mitte kuidagi ei õnnustu, siis võib selle panna ka põske või topsi, sülje sisse. Alternatiivina võiks hammast transportida piimas, aga mitte tavalises vees.
Hammast tohib katsuda ainult hamba ülemisest ehk krooniosast. Hambajuurest kinni võtta ei tohi.
Tegutseda tuleks kiiresti. Kriitiline ajapiir on umbes tunni jooksul, kuid mida kiiremini arsti juurde minna, seda parem – prognoos halveneb iga minutiga.
Helista kohe oma hambaarstile ja räägi talle juhtunust. Kui sinu enda arst sind vastu võtta ei saa, pöördu kohalikku erakorralist abi osutavasse hambapolikliinikusse.
Erakorralist arstiabi otsi aga siis, kui trauma saanu tunneb iiveldust, peapööritust, on segasusseisundis või tunneb end üldiselt halvasti.

Kes aitab hammast päästa?
Hambatrauma korral võta kiiresti ühendust oma hambaarstiga. Kui tema ei saa tunni jooksul abiks olla, pöördu kodukoha valvehambaarsti juurde.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru