Kliinik32

Protees vajab korrigeerimist

Eemaldatavate proteeside kandmisel on oluline käia hambaarsti juures soovitavalt kaks korda aastas kontrollis. Nii saab arst vajadusel proteese puhastada ja korrigeerida, samuti saab abi juhul, kui protees on läinud katki või ei püsi enam hästi suus.

Esimesel paaril kasutusnädalal võib protees tunduda suus ebamugav. See on täiesti normaalne – suu vajab proteesidega harjumiseks lihtsalt aega. Seega tuleks püüda ebamugavustundest hoolimata proteese siiski kanda ning suud uute hambaasemikega harjutada.

Kuigi proteese võib kanda ka öösel, on siiski soovitatav limaskestale puhkuse andmiseks proteesid ööseks ära võtta. Sel ajal tuleks proteesi kindlasti hoida niiskes keskkonnas, hästi sobib spetsiaalne proteesikarp, milles saab proteesi niiske salvrätiku sisse pakituna hoida.

Protees võib mõnikord vajada korrigeerimist, kuna inimese lõualuu kuju aja jooksul muutub. See võib põhjustada ka proteesi loksumist või murdumist. Murdunud proteesi on enamasti võimalik parandada, proteesi püsivust aitab parandada uue põhjakihi panemine.

Soovitusi proteeside õigel hooldamisel

Suust äravõetavaid proteese tuleks pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Pesemise ajal hoidke proteese kindlalt käes, sest proteesid on õrnad ning kukkumisel purunevad kergelt. Puhastamiseks on apteekides saadaval spetsiaalne pehme hari, mis on hambaharjast laiema harjaosa ja varrega. Harjake voolava vee all proteeside mõlemad pooled ning kõik pinnad. Kui proteesidel on metallist kinnituselemente, tuleks vältida nende painutamist.

Proteeside puhastamiseks ei tohi kasutada keevat vett, sest see rikub proteese. Ka ei tohi puhastamiseks kasutada hambapastat, kuna see on õrna proteesipinna jaoks liiga karm. Paar korda nädalas võiks teha põhjalikuma puhastuse, kus leotada proteese enne harjamist puhastustablettide (saadaval apteekides) lahuses. Kindlasti tuleb puhastada ka suuõõs – isegi siis, kui kõik oma hambad puuduvad.Hambaravi | Hammaste valgendamine | Breketid
Jaga seda lehte: