Kliinik32

Naeratus jätab soovida

Terved ja ilusad hambad on väärtuslik vara igale inimesele. Kliinik 32 arstid annavad endast parima, et leida sobivaimad ravilahendused iga patsiendi naeratuse parandamiseks. Allpool on arstid kirja pannud soovitused, mida igaüks saab oma hammaste tervise jaoks ära teha.

Soovitused tervete hammaste jaoks

Regulaarne kontroll
Oma hammaste ja igemete tervist käige hambaarsti juures kontrollimas kaks korda aastas või arsti soovitusel veelgi sagedamini.

Pesu
Hammaste eest hoolitsemiseks tuleb hambaid pesta kaks korda päevas – hommikul pärast ärkamist ning õhtul enne magamaminemist.


Hambaniit
Hambavahesid on kõigi toidujääkide kättesaamiseks oluline puhastada hambaniidiga. Selleks keerake niit nimetissõrmede vahele või kasutage spetsiaalset varre otsas olevat hambaniidihoidjat. Niidiga liikuge mööda hammast igemevao põhjani ja tagasi. Niidiga edasi-tagasi „saagida“ ei tohi – selline liigutus lõhub igemeid. Suuremate hambavahede puhastamiseks kasutage hambavaheharja (väikesed pudeliharja meenutavad harjakesed).

Puhastus hambaarsti juures
Tervemate ja puhtamate hammaste ning ilusama naeratuse saamiseks võib lasta hambaid puhastada hambaarstil või suuhügienistil. Hügienist eemaldab hambakivi ja pigmendi, mis ei tule ära tavalise hambaharjaga pestes. Kiirelt ja valutult saab kattu ja pigmenti eemaldada granuleeritud sooda, vee ning õhu survestatud joa abil. Sellist puhastust kutsutakse pärlipuhastuseks.

Korralik suuhooldus täna tähendab tervemat suud homme. Õigeid võtteid tutvustab hambahoolduse ABC.


Hammaste värv
Hammaste värvi tumenemist võivad põhjustada toidus ja joogis sisalduvad parkained, tarvitatud ravimid, aga ka näiteks suitsetamine. Elu jooksul muutuvad hambad tumedamaks hambavaaba kulumise tõttu, allolev tumedam hambaluu tuleb rohkem nähtavale.

Kui Teile tundub, et Teie hammaste värv võiks olla heledam, võib abi olla hammaste valgendamisest. Valgendada saab vaid oma hambaid, plommid ja kroonid valgendamisega oma värvust ei muuda. Enne valgendamist hinnatakse hammaste olukorda – ravitud peavad olema kõik hambaaugud ning eemaldatud hambakivi. Kuna värvimuutuse põhjused on erinevad, on raske enne protseduuri täpselt öelda, kui palju hammaste värv valgendamisega heledamaks muutub. Värvimuutuse täpsemaks hindamiseks võib vajadusel kasutada spetsiaalset hambavärvi määramise aparaati.

Hambaravikabinetis läbiviidava valgendusprotseduuri korral puhastatakse esmalt Teie hambad puhastuspastaga. Igemed kaetakse spetsiaalse igemekaitsegeeliga, et valgendusgeel ei valguks hambapinnalt igemele. Seejärel kantakse hammastele valgendusgeel, millel lastakse mõjuda 10-15 minutit. Vajadusel geeli uuendatakse. Protseduuri lõpus geel ja igemekaitse eemaldatakse.

Hammaste valgendamist on Teil endal võimalik teha ka kodus. Selleks võetakse Teie hammastest jäljendid, mille alusel hambalaboris valmistatakse kaped. Kape on individuaalne pehmest plastmassist valmistatud vorm, mille sisse kantakse valgendusgeeli ning mis seejärel pannakse hammastele. Geeliga kapet võib kanda öösel (geel on aktiivne 8-10 tundi) või mitmel lühemal perioodi päevasel ajal. Kapega valgendamise ajal ei tohi aga süüa ega suitsetada.

Mõnikord võivad hambad valgendamise käigus muutuda tundlikuks. Selline tundlikkus on ajutine ning sellest tuleks kindlasti teavitada oma arsti. Tundlikkust on võimalik vähendada spetsiaalse geeli abil.

Hammaste asend
Ilusa naeratuse võib rikkuda ka hammaste vale asend. Väiksemaid hammaste asendihäireid on võimalik korrigeerida täidistega. Kui hambad vajavad nagunii kroonide või laminaatidega (katavad vaid hamba huulepoolset osa) katmist, siis võib ka neid asetades olla võimalik hammaste asendi parandamine. Raskematel juhtudel on aga ainukeseks lahenduseks ortodontiline ehk hambakorrastusravi.

Puuduvad hambad
Puuduva hamba taastab kõige paremini hambaimplantaat. Implantaat on lõualuusse asetatav titaanist kruvi, mis hoiab paigal selle külge kinnitatud hambakrooni. Selline hammas näeb välja ja funktsioneerib nagu pärishammas.


Erinevate kaasaegsete ravivõimaluste ja Kliinik 32 teostatud ravijuhtumitega tutvumiseks, palun külastage rubriiki ravijuhtumid.

 Hambaravi | Hammaste valgendamine | Breketid
Jaga seda lehte: