Kliinik32

Hammas valutab

Hambavalu põhjuseid võib olla mitmeid, erinevad võivad olla ka valu tugevus ja kaasnevad sümptomid. Tavaliselt tekitab hambavalu üks kolmest põhjusest: hambakaaries ehk „hambaauk”, hambanärvipõletik või hamba juuretipupõletik.


Hambakaaries e. „hambaauk“

Hambakaaries on nakkushaigus, mida tekitavad mikroobid elavad inimese suus. Mikroobid toodavad toiduga saadavast suhkrust happeid, mis kahjustavad hammast.

Mikroobid võib saada juba väikelapsena siis, kui suhu lõikub esimene hammas ning sellega tekib pisikute kinnitumiseks vajalik pind. Nakatajateks on enamasti vanemad, kes puhastavad lutti oma suus, toidavad last lusikaga, millega ka ise söövad või musitavad last suule.

Hambaaugu tekkimiseks ongi vaja nelja samaaegselt olemas olevat tegurit:
1) hammast, millele pisikud saavad kinnituda,
2) kaariesttekitavaid mikroobe, ilma milleta hambaauke ei teki,
3) süsivesikuid ehk toitu, millest mikroobide tegevuse tagajärjel tekivad happed,
4) aega, et mikroobide tekitatud happed saaksid hambavaapa mõjutada. See tähendab, et mida tihedamini inimene sööb ja mida vähem ta hambaid toidujääkidest puhastab, seda kiiremini augud tekivad.

Hambanärvipõletik


Hambanärvipõletik tekib enamasti siis, kui hambakaaries on ravimata jäänud. Väikesest hambaaugust saab sügav auk, mille kaudu jõuavad põletikku põhjustavad mikroobid hambanärvini. Selline põletik võib kulgeda ägedalt (tugeva valuga) või krooniliselt (hammas eriti tunda ei annagi).

Hamba juuretipupõletik

Kui hambanärvipõletiku ajal sümptomeid ei ilmne ja hammas jääb ravimata, siis hambanärv kärbub ning mikroobid jõuavad läbi hambajuure tipuava hammast ümbritsevasse luukoesse. Tekib hamba juuretippu ümbritsevate kudede põletik. Ka selline põletik võib kulgeda ägedalt valuga või krooniliselt.

Kui hammas valutab tugevalt ning on lisaks ka hell kokkuhammustamisel või peale vajutamisel, võib olla põhjuseks äge hamba juuretipupõletik. Algul on valu pidev, tuikav ning on arusaadav, milline hammas valu põhjustab. Põletiku süvenedes läheb valu tugevamaks ja võib kiirguda ka naaberhammaste piirkonda. Ige hamba juuretipu piirkonnas on punetav ja turses. Igemele võib tekkida ka mädakolle (abstsess). Kaasneda võivad halb enesetunne ja palavik.

Krooniline hamba juuretipupõletik võib kulgeda ilma tuntavate vaevusteta. Valu selline põletik enamasti ei põhjusta. Mõningatel juhtudel võib aeg-ajalt tekkida igemele hamba juuretipu piirkonda uuris (fistel), millest eritub vähesel määral mäda. Sellise põletiku olemasolust saadakse teada röntgenpildilt nähtavate muutuste järgi ning see vajab ravi sõltumata sellest, kas hammas valutab või mitte. Eriti ohtlik on sellise pideva põletikukolde olemasolu organismis nendele inimestele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi või kellel on kunstliigeseid. Seetõttu tuleb käia regulaarselt hambaarsti juures hambaid kontrollimas ja hambaravi teostamas.

Mõnikord võib valu põhjuseks olla aga hoopis igemepõletik. Igemepõletiku teke on otseses seoses suuhügieeniga. Hambakatus olevad mikroobid ärritavad igemeid ning põhjustavad põletikku, punetust, veritsust, kihelust ja valu.
 Hambaravi | Hammaste valgendamine | Breketid
Jaga seda lehte: